WordPress frissítés: Figyelned kell a honlapodra

//

A WordPress frissítés a honlapkarbantartás része. Nem opcionális! Nem szabad elhanyagolni, főleg biztonsági okokból. Elhanyagolva a WordPress oldal lelassulhat vagy szélsőséges esetben le is állhat. Az oldalt pedig fel is törhetik. Ráadásul a bővítmények fejlesztőire mindig az aktuális verzióra készítik a plugineket. Vagyis a bővítmények kompatibilitása megszűnhet egy régebbi WordPress verzióval.

Az új verziókban lehetnek új funkcionalitások, illetve korábbi hibák javításra kerülhettek.

A honlapodat frissítheted manuálisan, hetente néhány percet igénybevevő munka. De a legtöbb WordPress tárhelyszolgáltató ezt már megcsinálja nekünk.

WordPress frissítés – Mit kell frissíteni egy honlapon?

Alapvetően 3 dolgot kell firssítened egy WordPress honlapon:

  • A WordPress motort
  • A bővítményeket
  • A sablont

Ez a sorrend egyébként nincs kőbe vésve. Sok WordPress honlapkészítő felcseréli a lépéseket. Én magam ezeket szoktam használni.
Ha belépsz a honlapodra, a vezérlőpult bal felső sarkában jelzi neked a rendszer, ha valami frissítésre vár.

WordPress frissítés jelzés a Vezérlőpultban

Kattints rá és a WordPress mutatja neked, hogy mit kell frissítened.

Mit kell tenned WordPress frissítés előtt?

Mielőtt a WordPress frissítéseknek nekifogsz, van néhány dolog, amiről nem szabad elfeledkezned:

Az új verziók bármikor összeakadhatnak egymással. A funkcionalitásban vagy kinézetben is adódhatnak hibák.

Ezért mielőtt frissítesz, készíts biztonsági mentést a weboldaladról.

Bár probléma tényleg csak a legritkább esetben adódhat, százból egyszer megtörténhet, hogy összeomlik a honlap.

Biztonsági mentés nélkül egyébként sem lehet honlapot üzemeltetni. Annak biztonsága rengeteg más cégtől függ (a cégek, akik üzemeltetik a tárhelyed, a WordPress motort, külön-külön cégek, akik a bővítményekért felelősek). Ha bárhol hiba csúszott a gépezetbe, akkor elszáll a honlapod, összeomlik. Ha van bztonsági mentésed, könnyen visszaállítod. Ha nincs, nagyon sok pénzbe fog kerülni, hogy egy fejlesztő megjavítsa és heteket veszíthetsz vele.

Érdemes olyan WordPress tárhelyet választani, ahol egyedi biztonsági mentéseket készítenek a honlapodról. Így csak chat vagy telefonhívás és visszaállítják neked a tegnapi verziót. A másik lehetőség (amit szerintem semmiképpen ne hagyj ki), hogy telepíted az Updraft Plus bővítményt. Ezzel a pluginnel automatikusan beállíthatod, hogy milyen időszakonként készüljön automatikus biztonsági mentés a honlapodról. De egy WordPress frissítés előtt Te magad is készíthetsz egyet manuálisan az aktuális változatról.

A WordPress motor frissítése

Ez azt jelenti, hogy melyik verzión fut a honlapod. Ha új verzió jelenik meg, át kell térni a legfrissebbre. Készíts egy biztonsági mentést a honlapodról először, majd gyere vissza és nyomj rá a frissítés gombra. Egy percen belül a rendszer elvégzi a feladatát.

A bővítmények frissítése

Most jöhet a bővítmények frissítése. Itt két lehetőséged lesz.

Az egyik, hogy egyszerre kijelölöd őket és az összeset egyben frissíted. A másik, hogy egyenként haladsz végig a frissítésen. Bár a második valamivel több időt fog igénybevenni, ajánlom, hogy inkább egyenként csináld meg a frissítéseket. Sokkal biztonságosabb.

Ha van olyan bővítmény, amit nem használsz vagy a honlapod működése szempontjából nem fontos, akkor töröld le. Csak feleslegesen terheli a honlapodat.

A WordPress sablon frissítése

A bővítmények és a WordPress motor frissítése mellett fontos gondoskodni a sablon frissítésről is.

Sokat hallani az úgynevezett child theme-ről vagyis származtatott sablonról. Nagyon fontos, hogy ilyen child theme-t használj a weboldaladhoz. Ha sok testreszabás-t végezték, valamit változtattál a kódon, az összes munkád odaveszhet a sablon frissítés során. Ha ezt a problémát el akarod kerülni, akkor ilyen származtatott sablont kell használnod. Ilyenkor a child theme könyvtárban végzed a frissítéseket. A parent theme (vagyis szülő sablon) frissítése során nem vesznek el az egyedi beállításaid.

Pipáld ki a négyzetet és nyomj a frissítésre. Egy-két perc alatt lefut a frissítés. Ha van olyan sablon a honlapodon, amit nem használsz, azt töröld le.

Mikorra időzítsd a WordPress frissítést?

Lehetőleg minél meg kell csinálni, de némi türelmi időszakot adj a frissítésnek. Mit értek ez alatt?

Minden WordPress frissítés magában hordozza annak a lehetőségét, hogy például néhány bővítmény nem fog megfelelően működni az új verzióval. Mit tehetsz ilyenkor? Ha megjelent a legújabb kiadás, várj 2-3 napot (akár egy hetet) és utána csináld meg a frissítést. Addigra már rengeteg honlap tuladonos megcsinálta a frissítéseket. Ha valamivel gond volt, már adtak róla visszajelzést és valószínűleg javították is a hibát.

Mi történik, ha összeomlik a honlap a WordPress frissítés közben?

  • Állítsd vissza a biztonsági mentést.
  • Ideiglenesen kapcsold ki a bővítményeidet.
  • Frissítsd magát a WordPresst.
  • Frissítsd egyenként a bővítményeket.
  • Majd frissítsd a sablont.

Ne hanyagold el a WordPress frissítéseket!

Nagyon sok honlaptulajdonos elhanyagolja a WordPress frissítéseket. Van aki teljesen elfeledkezik róla, van aki csak halogatja. Ez az egyik legrosszabb stratégia. Az elavult WordPress bővítmények és WordPress motor ugyanis rengeteg biztonsági rést hordoz magában. Bár néha idegesítő, a frissítéseket nem véletlenül találták ki. Fel kell venni a harcot azokkal az emberekkel, akik a honlapok feltörésén dolgoznak.