Miért van szükséged magántanárként honlapra és hogyan vágj bele

//

Most, hogy a potenciális ügyfelek szinte kizárólag az internethez fordulnak, az online jelenlét elengedhetetlen lett a magántanárok számára. 

A magántanárok iránti keresések száma nagyon megugrott a Google-ben. Így egy jól felépített és a látogatók számára értéket nyújtó profi weboldal nagy előnyt jelent azokkal a versenytársakkal szemben, akik nem foglalkoznak azzal, hogy legyen saját honlapjuk. 

De mi kell ahhoz, hogy sikeres legyen egy magántanár honlapja? Vagy egyáltalán milyen információkat kell rajta feltüntetni? Ezt fogjuk most megnézni részletesen, hogy minél több segítséget adjunk. 

Kell egyáltalán weboldal? Mi lenne, ha csak egy magántanár adatbázisba jelentkeznék?

Megteheted, de ha az ember megélhetése függ tőle, akkor nem ez hozza meg hosszú távon az elegendő mennyiségű diákot.  Ezek az adatbázisok a legtöbbször fizetősek, ráadásul többszáz magántanárral kell folyamatosan ’versenyezned’. Ha jobban a diákok orra előtt akarsz lenni, akkor még többet kell fizetni. 

Saját tapasztalatom alapján az ember jobban jár egy honlappal, amire rendszeresen blogot tölt fel és keresőoptimalizálja, mint a magántanár adatbázisokkal.

Ha igazi hitelességet akarsz magántanárként kiépíteni, akkor kell, hogy legyen egy saját honlapod. Bár a tanár adatbázis önmagában egyébként jó ötlet, hosszú távon valószínűleg nem fogja hozni az eredményeket. 

Első lépésként el kell dönteni, hogy mi a célod a honlappal

Ha sikeres honlapot akarsz indítani, az első számú dolgod, hogy meghatározd a weboldalad célját. Akár céges nyelvtanár vagy, akár online vagy személyesen tanítasz, több különböző célt is megfogalmazhatsz:

  • A saját márka építése
  • Állandó friss tartalom a látogatók számára
  • Feliratkozók gyűjtése a hírlevelekhez, ha hírlevél kommunikációval szerzed inkább a diákokat
  • Kapcsolatfelvétel, ajánlatkérés, ingyenes konzultáció

Miért fontos kiválasztani a célt? Mert az egész honlapot annak megfelelően kell felépíteni. A navigáció, a tartalom, a honlap teljes felépítése az ideális felhasználónak fog szólni. 

A célokat tartsuk szem előtt a honlapkészítés teljes folyamata során. A weboldallal adjunk értéket és vezessük a látogatót a célunk felé. 

Magántanár vállalkozó

Kiszervezzük a munkát vagy csináljuk meg otthon mi magunk?

Ez egy fontos kérdés. És minden vállalkozó szembesül vele, amikor felmerül a saját honlap ötlete. Bőven lehet, hogy Neked is eszedbe jutott már. 

Ha valaki úgy dönt, hogy magántanárként szeretne megélni, akkor többé már nem csak mint oktatóként, hanem vállalkozóként is tudni kell gondolkodni. Nem egyszerű, de egy izgalmas és hosszú távon kifizetődő dolog.

Miért írtam most ez? Mert amikor elkészíted a saját honlapodat, a költségvetés mellett fel kell mérned a saját üzleti igényeidet is. Melyik alternatíva felel meg leginkább a vállalkozásodnak?

Mikor kell kiszervezni a honlapkészítést?

Leginkább akkor, ha nincs rá időd. Ha nincs időd megtanulni a honlapkészítést és a tanultak alapján elkészíteni a weboldalt. 

A honlapkészítés folyamatát, mint minden mást, meg lehet tanulni. De tanárként pontosan tudod, hogy a tanulási idő az egy hosszú folyamat (is lehet). Nincs ez másképp a weboldal készítésnél sem. Ahhoz, hogy szép és igényes weboldalakat tudjunk építeni, bele kell ölnünk egy csomó munkát. Erre viszont a szabadidőt nehéz megtalálni. 

Ha elsajáítottad a weboldal készítés legfontosabb lépéseit, a gyakorlat még hátravan. Az első weboldalad biztosan nem fog úgy kinézni, amilyennek elgondoltad. Sőt, a második sem. A harmadik általában már kezd alakulni.

Magántanárként olyan szerencsés helyzetben vagy, hogy nem kell gigantikus méretű, többszáz aloldalból álló honlapot készítened, mint egy webshopnál. Egy egyszerűbb honlapot, amire Neked is szükséged lehet, sokszor már 100 000 – 120 000 forintból is elkészíttethetsz. Ha valamilyen kedvezményes ajánlatot fogsz ki, talán még olcsóbban is.

Jobban megéri ez, mint a rengeteg óra ráfordítás a tanulási folyamatra. Azt az időt meghagyhatod a  a magántanulóidnak. 

El kell felejteni az ingyenes honlapokat

Nyilván nem mindig baj az ingyen szó, de a honlapod esetében inkább kerüld el.

Ingyen domain és ingyen tárhely? Ne menj bele. Ha ezek ingyen vannak, a honlapod címében szerepelni fog a szolgáltató neve is. Például nem az lesz a weboldalad neve, hogy www.matekkorrepetalasttartok.hu, hanem az, hogy www.matekkorrepetalas.ingyenhonlapomvan.hu.

Ha ilyet választasz, nem csak a hitelességedet rontod, de a keresőoptimalizálás területén és hátrányba kerülsz, amiről nem sokára bővebben olvashatsz a cikkben. 

Az ingyenes weboldalak másik nagy átka, hogy kéretlen reklámokkal árasztják el őket. Akár a konkurens vállalkozóktól. Milyen ‘szép’, amikor te angoltanár vagy és a saját honlapodon reklámozol egy másik angol magántanárt.. Még belegondolnis is rossz.

Arról nem is beszélve, hogy az ingyenes honlapok nincsenek biztonságban. A szolgáltató ugyanis bármikor lekapcsolhatja. Akár indulás után több hónappal is. Ilyenkor pedig minden beleölt munkád odaveszett. Ő pedig megteheti, hiszen ez az ingyenes weboldal soha nem is volt a te tulajdonod. 

Magántanár és tanítványa

Használj nyugodtan WordPress alapú weboldalt

Ha honlapkészítés előtt áll az ember, nagy fejtörést szokott okozni, hogy egyedi fejlesztésű honlapot készíttessen-e vagy egy WordPress alapú weboldal mellett döntsön.

Mi az az egyedi fejlesztésű honlap? Ilyenkor egy honlapkészítő úgy építi fel a weboldalad, hogy annak a teljes kódját ő maga írja meg. Hosszú és drága munka.

Mi a WordPress rendszer? A WordPress egy ingyenes tartalomkezelő rendszer, ahol minimális kódolási tudással fel tudsz építeni honlapot. Ha te nem is akarod felépíteni a teljes weboldalt, később a rendszer használatát már könnyen meg tudod tanulni. Egyszerűbb feladatokat, például egy cikk feltöltését, el tudsz végezni, ezzel pedig sok pénzt megspórolhatsz a jövőben.

Na ez az a rész, ahol az ‘ingyenes’ szó nem baj. A WordPress, mint tartalomkezelő rendszer ugyanis ingyenes. A honlapod viszont mégsem lesz egy ‘ingyen’ weboldal, mert a tárhelyet és a domain nevedet meg fogod venni, tehát minden a sajátod lesz.

A WordPress egyébként az internetes világ egyik legeslegjobb dolga. Egyszerű, teljesen megbízható, borzasztó profi rendszer, ami rugalmas, könnyen kezelhető és halom ingyenes információt találsz róla az interneten. Bár azt főleg angolul. 

A világ összes weboldalának kb. 40%-a WordPress-szel készül. 

A WordPresst rendszerét tehát bátran ajánlom. 

Nem csak jóval olcsóbb lesz a weboldalad elkészítése, a de a későbbiekben sem kell majd minden apróságért fejlesztőkhöz rohangálni.

A WordPress előnyeiről egyébként ebben a cikkben olvashatsz részletesen. 

A tárhely szolgáltató kiválasztása

A tárhely a honlapod egyik technikai alapfeltétele. Ez igazából egy szerver, ahol a honlapod tartalmát tudod tárolni. A nap 24 órájában csatlakozik az internethez, így a honlapodat bárki meg tudja nézni bárhol és mármikor.

A honlapkészítés során nagyon fontos feladat a tárhely szolgáltató kiválasztása.

Amikor tárhelyet választasz, a legfontosabb dolog, hogy gyors legyen. Nem feltétlenül az ár a döntő tényező. A honlapod betöltési sebessége ugyanis kulcskérdés, ha jól akarsz szerepelni a Google találati listáján. És jól akarsz, mert kellenek a látogatók a honlapodra.

Olyan tárhelyet válassz, ahol van ügyfélszolgálat és gyorsan is válaszolnak.

Válassz domain nevet

A domain név lesz a honlapod címe. Ez az a URL, amit megosztasz a potenciális ügyfeleiddel és az összes marketing csatornán, ahová csak feliratkozol. 

Hogyan válassz magántanárként jó domain nevet:

Legyen egyszerű: ha rövid és egyszerűbb szavakból áll, könnyebben megjegyzik az emberek.

Ha lehet, hagyjuk el a számokat és a kötőjeleket. Viszonylag nehéz őket megjegyezni és csak zavart okoznak, teljesen feleslegesen.

Legyen SEO barát. SEO, ez valószínűleg új kifejezés Neked. Ha nem, akkor már sokat olvasgattál a honlapok témájában. A SEO annyit jelent, hogy keresőoptimalizálás. Vagyis a honlapodat úgy érdemes már alapból felépíteni (és később a tartalmat szerkeszteni), hogy az a Google irányelveinek megfeleljen és a célközönséged minél több kérdését megválaszold rajta.

(A keresőoptimalizálás egy összetett feladat, ha érdekel a téma, akkor itt tudsz róla bővebben olvasni.)

Ne de mitől lesz SEO barát egy domain név? Ha lehet, szerepeljen benne egy olyan kulcsszó, ami a te területedre jellemző és amit beírnak az emberek a Google-be, amikor egy matek tanárt, angol tanárt vagy német tanárt keresnek. Ilyen például az angoltanaronline.hu.

Milyen aloldalak szerepeljenek a honlapodon?

Kezdőlap

A kezdőlap lesz a Home page. Általában ezt találják meg a diákok először. Már itt rögtön meg kell fogni őket valamivel és jó benyomást kell keltened. 

A következő elemek nem hiányzohatnak:

Logó, navigáció, alap információk az oktatói vállalkozásodról (mit tanítasz, milyen korcsoportnak, stb).

Cselekvésre való felhívás – helyezz el  CTA (call to action) gombokat és vezesd a látogatót: vegye fel veled a kapcsolatot, foglaljon órát, foglaljon le egy ingyenes konzultációt. Attól függ, hogy mi a honlapoddal a célod. 

Rólunk

Ez a vállalkozásodról és Rólad fog szólni. Itt fog először olvasni bővebben a diák a tanárról. Szólítsd meg a célcsoportod.

Szolgáltatások 

Itt fogsz írni arról, hogy mit is tanítasz és milyen formában. Ide Jöhetnek a csomagajánlatok,  az egyéni vagy csoportos árak. Jöhetnek a részletek a céges oktatásról, ha van ilyened, nyelvtanárként megírhatod, hogy milyen szakmai nyelvórákat tartasz.

Árak

Sokan nem szeretik kitenni az áraikat szolgáltatóként. És ez az, amitől a legtöbb vásárló megőrül. 

Én személy szerint mindig az átláthatóság híve voltam. És ez a lépés nekem nagyon bejött. Ha egy diák felvette velem a kapcsolatot, már nem kellett hosszú levelezést folytatnunk, hogy mi mikor mennyibe kerül. A honlapon ott volt minden és az esetek nagy többségében már csak azzal kerestek meg, hogy időpontot egyeztessünk. 

Az hogy kitettem az árakat, nagyban megkönnyítette a dolgomat. 

Magántanár és diákja

Blog

Szakmai blogra minden honlapnak szüksége van, kötelező elem a magántanárok honlapján is. 

Miről tudsz blogolni? Olyan dolgokról, amik érdeklik a célközönséget vagyis, amit a diákok beírnak a Google keresőbe. 

Szaknyelven ezt hívjuk kulcsszókutatásnak. Meg kell találni, hogy mik azok a szavak és kifejezések, amiket a diákok beírnak a Google-be az angol tanulás vagy matek korrepetálás kapcsán. 

Nem csak azokra a kulcsszavakra kell gondolni, hogy ‘angol magántanár árak’ vagy ‘német tanár Budapest’. Számtalan dolgot beírnak még a diákok a Googlebe. Mivel én angol-ban vagyok jártasabb, íme néhány példa:

  • angol szókincs nyaraláshoz
  • alap angol nyelvtan
  • angol jelen idő
  • angol egyszerű jelen és folyamatos jelen

Miért kell Neked írnod ilyesmiről, amikor te meg akarod majd ezt tanítani a diákoknak? Azért, hogy a diák minél többet lássa a te neved.

Képzeld csak el, valaki eldönti, hogy nyelvvizsgázni akar és először az interneten kezd keresgélni anyagokat – feladatsorokat, magyarázatokat, mert mondjuk a saját könyvében egy igeidő használata nem egyértelmű neki.

Képzeld el, hogy az újabb és újabb keresésekre a Te honlapodat fogja neki felkínálni a Google. És minden egyes alkalommal látja is, hogy XY magántanár. Pár hét múlva, ha ez a diák úgy dönt, hogy magántanárt keres, akkor kihez fog fordulni? Nagy valószínűséggel hozzád. 

A kulcsszókutatás és blogolás fontos része a honlap keresőoptimalizálásnak, úgyhogy érdemes rá időt fordítani. 

A honlap optimalizálása 

Milyen látogatók kellenek a honlapra? A célközönségünk tagjai. Angoltanárként például olyanok, akik nyelvvizsgázni akarnak vagy külföldre költöznének. Matek tanárként olyanok, akik érettségi előtt állnak és az iskola mellett szükségük lenne még egy kis segítségre. 

Hogy fognak ezek az emberek rátalálni a Te weboldaladra? Erre lesz a válasz a keresőoptimalizálás. 

A keresőoptimalizálás lényege, hogy a honlapot úgy alakítsuk, hogy azt a Google kereső is szeresse (mert így jó helyen fog jönni a honlapunk) és választ adjunk azokra a kérdésekre, amiket a célközönség beír a Google keresőbe. Ez lesz a kulcsszókutatás.

A kulcsszókutatás mellett optimalizálni kell az aloldalak címét, a címsorokat, a meta leírásokat és egy csomó technikai dolgot el kell még rajta végezni. 

Mi kell még? Elengedhetetlen, hogy a honlapod reszponzív legyen. Így bárki bármilyen eszközről nézi meg a weboldalt, a felhasználói élmény tökéletes lesz.

Ahhoz, hogy sikeres magántanár vállalkozást indíts, már-már nélkülözhetetlen egy honlap. Nézd meg, hogy hány olyan nyelviskolát találsz, akiknek nincs weboldala. Nem sokat. Ők ott vannak a diákok orra előtt. 

Ha úgy gondolod, hogy segíthetünk Neked felépíteni egy klassz kis honlapot a tanári vállalkozásodhoz, írj nekünk az info@shapemarketer.com email címre. Ha még nagyon sok a kérdés és szeretnél beszélgetni ezekről, jelentkezz egy félórás ingyenes konzultációra.

További sok sikert kívánunk!