Milyen egy jó weboldal? Avagy a sikeres honlapok titka

//

Milyen egy jó weboldal? Mik azok az elemek, amiket minden sikeres honlap esetében megtalálsz?

Nagyon fontos, hogy a jó honlap az alapja mindennek. Hiába van sok követőd a Facebookon vagy az Instagramon, a weboldalad lesz a vállalkozásod lelke. Lássuk, mire van szükség egy sikeres honlaphoz.

A weboldal célja legyen egyértelmű

A honlappal mindig van valamilyen célja az embernek. Az, hogy a látogatók vásároljanak. Az, hogy több embert feliratkoztass a hírleveledre. Az, hogy sokan olvassák a tartalmadat. Vagy, hogy legyen mit megosztanod a közösségi média követőiddel.

Egy jó weboldalnak azt a célt kell szolgálnia, amit kitűztél.

Mindig legyen egyértelmű, hogy mit adsz el, milyen problémára kínálsz megoldást és mit szeretnél, mit csináljanak a látogatók a honlapodon. Ez lehet tehát vásárlás, a hírlevélre való feliratkozás vagy kapcsolatfelvétel.

Plusz tipp: a honlap szövegének a megírásakor olyan nyelvezetet és kifejezéseket használj, amivel azonosulni tud a célközönséged.

Milyen egy jó weboldal? Használható

Mit értünk használható weboldal alatt? A legfontosabb információk rögtön ott vannak a felhasználók előtt.

Abból kell kiindulnod, hogy az emberek alapvetően türelmetlenek. Nem azért nyúlunk az internethez, mert hosszú ideig akarunk böngészni. Azért használjuk, hogy szinte azonnal megtaláljuk a választ a kérdésünkre.

Ezért fontos, hogy a navigációt logikusan építsd fel. Mit jelent a logikus navigáció? Azt, hogy a látogató hogyan tud eljutni a főoldalról az egyes aloldalakig.

A logikus navigáció vagyis menürendszer egyszerű és könnyen kezelhető. Következetes módon vezeti a látogatót.

A tartalmat tehát mindig rendezetten kell a közönségnek ’tálalni’. A főmenüpontokban legyenek a legfontosabb információk. Az alpontokban (ha vannak) a kiegészítő információk.

Legyen könnyen elérhető a kapcsolati oldal is. Ha egy potenciális ügyfél írni akar neked, ne kelljen keresgélnie, mert meggondolja magát.

Ha ezek nem teljesülnek, a felhasználók nagy eséllyel mennek át a konkurencia oldalára.

Milyen egy jó weboldal? Esztétikus.

Bár sokan mondják, hogy egy magyar honlapnak nem kell szépnek lennie (és egyébként valóban nem ez a legfontosabb), mert nincs rá igény, azért mégis számít, hogy egy weboldal milyen érzelmeket vált ki a látogatóból.

Kiválthatja a professzionalizmus érzését, azt, hogy ez az ember tényleg szereti a vállalkozását és figyel a ’csomagolásra’ is. Vagy kiválthatja azt, hogy minden egyszerűen oda van dobálva és semmi sincs összhangban semmivel. Törekedjünk az elsőre. Már a honlapunk is tükrözze a harmóniát.

A design minden eleme támogassa a felhasználót. És itt kicsit vissza is kanyarodtunk a használhatósághoz. A látogatónak ne kelljen gondolkodnia, találgatnia és keresgélnie sem. Mindent könnyen és egyszerűen el kell tudni érni egy olyan embernek is, aki még soha azelőtt nem járt a honlapon.

Egy jó weboldalon sok a tartalom

Ezt pedig nem úgy értem, hogy egy-egy aloldalon ömlesztve jön a szöveg.

A sok tartalom inkább azt jelenti, hogy a területedhez kapcsolódó minden témát lefedsz. Vagyis nem csupán a termékeket és a szolgáltatásokat mutatod be, de blog bejegyzéseid is vannak. Szakmai blogra mindenkinek szüksége van, még a céges honlapoknak is!

Honnan tudhatod, hogy miről írj? Minden honlaphoz érdemes készíttetni egy kulcsszókutatást. Itt kiderül, hogy a te területeden belül mire kíváncsiak a látogatók. Milyen kérdéseket tesznek fel a Google-ben, milyen információra van szükségük.

Bőven lehet, hogy a kulcsszókutatás során olyan keresési kifejezésekre bukkansz, amire addig nem is gondoltál.

A kulcsszókutatásról bővebben itt találsz több információt.

Egy jó weboldal gyors

Ha túl sokat kell várni a honlap betöltésére, egyre nő a valószínűsége, hogy a látogatók egy másik weboldalra ugranak át. Tehát milyen egy jó weboldal? Többek között gyors.

A sebesség egyébként fontos rangsorolási tényező a Google számára is. Nyilván nem akar olyan weboldalakat tenni a találati lista elejére, ami várakozásra készteti a felhasználókat. Hiszen ez rontja a felhasználói élményt. A Google célja viszont az, hogy a maximumot nyújtsa és továbbra is a világ első számú keresőmotorja maradjon.

A honlap sebességét könnyen ellenőrizheted ezekkel az ingyenes eszközökkel:

  • PageSpeed Insights
  • GTmetrix

A jó honlap reszponzív

Mit jelent a reszponzív weboldal? Ez teszi lehetővé, hogy a honlap minden képernyőfelbontáshoz megfelelően igazodjon és minden eszközön tökéletesen jelenjen meg.

Ilyen szempontból a rossz design rögtön szemet szúr. Senki nem akarja az okostelefonja képernyőjét oda-vissza nagyítgatni meg jobbra-balra húzogatni csak azért, hogy egy mondatot el tudjon rajta olvasni.

Ugyan ritkaságszámba megy az olyan honlap, amit ma nem reszponzív módon készítenek el, kisebb-nagyobb hibák előfordulnak. Ilyen a túl kicsi vagy túl nagy betűméret.

Egy jó weboldalon gondoskodni kell a keresőoptimalizálásról

Ahhoz, hogy minél többen megtalálják a weboldalad, gondoskodnod kell a SEO-ról vagyis a keresőoptimalizálásról is.

Az egyik fő lépés az előbb említett kulcsszókutatás. Szintén alap, hogy a honlap aloldalain megfelelően legyen kitöltve a title tag és a meta leírás.

Amikor feltesszük azt a kérdést, hogy milyen egy jó weboldal, igazából arra vagyunk kíváncsiak, hogy mi tesz egy honlapot sikeressé, azaz hogyan jön sok látogató. A fentiek azok a feltételek, amik a népszerű honlapokat sikeressé teszik.

Egy dolgot ne felejts el. A honlapodnak nem neked vagy a családodnak kell tetszenie. Hanem a célközönségnek. Az ő igényeiket kell kiszolgálnod, az ő kérdéseit kell megválaszolnod.

Ha honlapkészítésben segíthetünk Neked, vedd fel velünk a kapcsolatot itt.

Sok sikert kívánunk a vállalkozásodhoz!