Wix weboldal készítés vagy WordPress honlap?

//

A Wix weboldalak egyre népszerűbbek az új honlap tulajdonosok között. A Wix legnagyobb vonzóere, hogy egy vizuális oldalépítő alkalmazással bárki képes szép honlapot felépíteni. Elemről elemre össze tudod rakni a weboldalt. De érdemes-e a Wix weboldal készítés mellett dönteni?

Wix weboldal készítés, WordPress honlap – Mi a különbség?

A Wix egy honlapkészítő platform, míg a WordPress egy tartalomkezelő rendszer.

Sok kezdő honlaptulajdonos azért fordul a Wix-hez, mert végtelenül egyszerű a kezelőfelület. Bárhová behúzhatsz elemeket, bárhogy elrendezheted az oldaladat. A Wix weboldal készítés a drag and drop funkcióval az úgynevezett WYSIWYG, azaz a What You See Is What You Get (azt kapod, amit látsz) rendszerben történik. Itt valós időben látod, hogy fog kinézni például a szöveg, ha a cím színét kékre változtatod.

Ezzel szemben a WordPress alapja a tartalom. Erre épül a megjelenés, amit a WordPress sablonok adnak. A tartalmat és a designt a WordPress képes külön kezelni. Vagyis ha sablont váltassz, a tartalom nem fog eltűnni, a design viszont 100%-osan átalakul.

A WordPress-ben szintén léteznek oldalépítő alkalmazások (Divi, Elementor). Tehát a Wix egyszerűsége megjelenik a WordPress-ben is, de a WordPress sokoldalúsága nem található meg a Wix-ben.

Wix vs WordPress költségek

Ha a Wix weboldal készítés mellett döntesz, akkor választhatsz egy teljesen ingyenes csomagot. Az ingyenes csomag erősen korlátozott. Saját domaint például nem tudsz a honlapodhoz kötni. Szokás szerint az ingyenes weboldalnak ára van. Ezért a Wix ingyenes csomagja vállalkozói célokra egyáltalán nem alkalmas. Egyedi domain nélkül nem lehet belevágni az online marketingbe.

Az ingyenes csomagban kapsz egy domain nevet, ami wix.com-ra végződik. Üzleti célokra ezt biztosan nem lehet használni.

A tárhelyet a Wix biztosítja, amit a későbbiekben sem tudsz lecserelni. A honlapodat nem tudod átköltöztetni.

A WordPress honlaphoz szükséged van egy domain névre és egy tárhelyre. Ez az a minimum költség, amivel mindenképpen számolni kell az indulásnál. A tárhely szolgáltatás olcsóbb szolgáltatóknál havi 1000 forintból is megrendelhető, a domain név lefoglalása pedig évente körülbelül 2000 forintot jelent.

A Wix legolcsóbb csomagja 4.5 USD havonta, ebben már van saját domain. Ez évi 54 USD költséget jelent, átszámolva körülbelül 20 000 forint. Ebből már bőven kijön egy tárhely és domain név egy évre a WordPress-hez is.

Vagyis abban a pillanatban, amikr a honlapra már nem csak puszta hobbiként van szükséged, Nem éri meg a Wix weboldal készítés a WordPress-szel szemben.

Egyszerű-e a Wix weboldal készítés?

Igen, nagyon.

A Wix-szel nagyon egyszerű a honlap készítés. Az aloldalakat egy drag-and drop funkcióval ellátott oldalépítővel össze tudod rakosgatni.
Ilyen drag and drop funkciót a WordPressnél is tudsz használni, ahogy azt fentebb már említettük. Annyi különbséggel, hogy a WordPress-t jobban ki kell tapasztalni, hosszabb idő lehet eldönteni, hogy az ember milyen sablont használjon, és a többi. A végeredmény viszont a WordPress-ért beszél.

A WordPress ingyenes, nyílt forráskodú rendszer és nagyon rugalmasan fejleszthető kódolási tudás nélkül is. Rengeteg extra funkcióval kiegészíthető az ingyenes bővítményeknek köszönhetően.

A kinézetért felelős sablonok ingyenes és fizetős módban is elérhetők.

Wix weboldal készítés és a keresőoptimalizálás

A Wix weboldalakat nem lehet rendesen keresőoptimalizálni, bármi is legyen a hirdetésük szövege.

Egyrészt a betöltési sebesség terén sem éri utol a WordPress-t, másrészt komolyabb tartalommennyiséget nem lehet vele kezelni. Ami nem csoda, hiszen nem CMS vagyis nem tartalomkezelő rendszer. Viszont a jó minőségű és sok tartalom a keresőoptimalizálás alapja!

Ha sok látogatót szeretnél a honlapodra csalogatni, ahhoz jól kell szerepelned a Google találati oldalán. Megfelelő mennyiségű tartalom nélkül ez viszont nem fog menni.

A WordPress viszont a tartalomnak nem fog ellenállni, sőt. (Ne felejtsük el, hogy eredeti funkciója blog motor volt.) A rendszer nagyon jól keresőoptimalizálható, a beállításokhoz pedig nagy segítséget tud nyújtani a Yoast SEO bővítmény is, amit ingyenesen tudsz használni a WordPress-szel.

Webshopok készítése

Nem kell megmagyarázni, hogy ezekben az időkben hány vállakozó tér át az online értékesítésre. Ehhez pedig webáruházakra, webshopokra van szükség.

A Wix prémium csomagjai lehetőséget adnak webshopok készítésére. Az ingyenes verzióval ezt nem lehet megcsinálni. Webshophoz a minimum havi 16.5 dolláros csomagra van szükség. A fizetési lehetőségek azonban korlátozottak, hiába van szó prémium csomagról. Kizárólag PayPal és az Authorize.net rendszeren keresztül elréhetők el a fizetési opciók.

A WordPress segítségével egyszerűen készíthetsz webshopot. Csupán a WooCommerce ingyenes bővítményre van hozzá szükséged. A WooCommerce esetében is vannak olyan extra funkciók, amik csak fizetős változatban érhetők el.

Viszont egy könnyen kezelhető, jól áttekinthető – és ami a legfontosabb – jól keresőoptimalizálható webshopot tudsz felépíteni.

Ha komolyan gondolod az online eladást, akkor mindenképpen a WordPress-t válaszd a kettő közül.

Mit kell tudni még a Wix weboldal készítésről?

A Wix több, mint 200 alkalmazással rendelkezik. Ezeket használhatod a weboldaladon. Ide tartozik a kapcsolatfelvételi űrlap, a galéria, a komment lehetőség, stb. Az alkalmazások száma korlátozott, vannak köztük teljesen ingyenesek és fizetősek egyaránt.

A WordPress bővítményekkel (vagy más néven pluginekkel) azonban nem versenyezhetnek. Sem funkció sem pedig mennyiség terén.
Rugalmasság tekintetében már szinte össze sem lehet hasonlítani a kettőt. A WordPress-szel gyakorlatilag bármilyen oldalt felépíthetsz magadnak egy blogtól a céges honlapokon át egészen a webáruházig. Ha pedig még kódolni is tudsz, a lehetőségek végtelenek. Ám kódolás nélkül is tökéletes honlapokat tudsz felépíteni.

A Wix weboldal készítésnek tehát akkor állj neki, ha az égvilágon semmit, de semmit nem akarsz elérni a honlapoddal. Például hobbi író vagy és igazából nem is akarod, hogy bárki elolvassa a blogjaidat, csak magadért van. És éppen ezért egy fillért sem szeretnél rákölteni.
Bármilyen más esetben a WordPress-t kell választani, mert azzal fog a Google is igazán komolyan venni.

Wix honlapkészítéssel mi nem foglalkozunk. De ha WordPress honlapot szeretnél készíttetni, itt találod a részleteket.