Blogot sokféleképpen készíthetsz. Van egy csomó ingyenes platform, ahol elindíthatsz egy internetes naplót és egy filléredbe sem kerül. Ez nagyszerű lehetőség azoknak, akik gyakorlatilag semmit sem akarnak kezdeni a blogjukkal, csak hobbi szinten űzik majd az írást. De ha csak egy halvány esélye is van annak, hogy a blogodat egyszer magasabb szintre akarod vinni, pénzt akarsz keresni belőle vagy ráépítenél később valamilyen vállalkozást, akkor a teljesen ingyenes módszereket felejtsd el. Jöhet a blog készítés WordPress segítségével. Nem az ingyenes WordPress által, hanem a WordPress.org révén.
Az ingyenes blogfelületek hátrányai
Bár az ingyenes blogokkal valóban nagyon gyorsan, talán már néhány perc alatt elindíthatod a blogot, ne felejtsd el, hogy igazából soha semmi nincs ingyen. A te blogodat saját reklámfelületükként fogják használni, az érte kapott bevételből pedig egyáltalán nem fogsz részesülni. Te dolgozol, valaki másnak pedig pénzt keresel. Ez közel sem egy sportszerű megoldás.
Ezen kívül semmilyen extra funkcióval nem tudod bővíteni a honlapodat. Az van, amit ott kapsz, esetleg választhatsz néhány design-ból, de semmi több. Ráadásul a keresőoptimalizálás minden előnyéről is lemondasz. Ez azt jelenti, hogy a honlapod szinte soha nem fog előnyös pozícióban megjelenni a keresőben. Nem lesznek látogatóid, senki nem fogja megismerni, hogy milyen szuper dolgokat írsz érdekes témákban. Hiszen még csak saját domained sem lesz. Az ingyenes felület neve ott szerepel majd a domain nevedben. Így pedig nem fogsz tudni igazi tekintélyt szerezni a Google-ben.
Blog készítés WordPress által
A legjobb megoldás, ha a blogodat a WordPress tartalomkezelő rendszerében indítod el. Semmiképpen nem a wordpress.com-ot kell keresned, hanem a WordPress.org felületére kell rámenj. Innen töltheted le (egyébként teljesen ingyen) a WordPress szoftverét. A WordPress honlapok rengeteg előnnyel bírnak, részletesebben itt olvashatsz ezekről.
A WordPress kezelőfelülete nagyon egyszerű. Néhány nap vagy hét alatt nagyon gyakorlott lehetsz benne, attól függ, hogy mennyi időd van rá. Ráadásul nagyon sok ingyenes bővítmény áll a rendelkezésedre, amivel szélesítheted később a honlapod funkcionalitását.
A WordPress által úgy építhetsz fel magadnak egy honlapot, hogy szó szerint egyetlen sor kódot sem kell megírnod, ha nem akarsz semmilyen drasztikus változtatást véghez vinni. Gyakorlatilag komolyabb informatikai tudás nélkül menni fog a használata.
Ahhoz, hogy elindítsd a honlapod, két dologra szükséged lesz, amiért biztosan fizetned kell: az egyik a domain név, a másik pedig a tárhely. A rackhost.hu vagy a tarhelypark.hu honlapon tudsz domaint vásárolni. Először nézd meg, hogy a kigondolt domain foglalt-e. Ha nem, akkor meg is veheted. A .hu végződésű domain nevek körülbelül 2000 forintba kerülnek, ezt az összeget évente kell megfizetned.
Mire kell figyelned a domain név választásakor? Legyen rövid, utaljon a témádra, legyen könnyen megjegyezhető. Ha magyar célközönséget célzol meg, akkor a .hu végődés a legjobb, de a .com is elmegy még.
Ezután kell tárhelyet választanod. Magyarországon a tárhelyek kezdő ára 1000 ft/hó környékén szokott alakulni. A tárhely kiválasztásánál elég sok mindenre kell figyelni, de ebben a cikkben kapsz segítséget a döntéshez.
Ez után pedig telepítened kell a WordPress-t. A tárhelyeken sok esetben van már egykattintásos telepítés. Ha ez nem elérhető, akkor manuálisan kell megcsinálni FTP segítségével.
Ha mindennel megvagy, lépj be a WordPress adminisztrációs felületére (honlapodneve.hu/wp-admin) és csináld meg az alap WordPress beállításokat.
Sablon kiválasztása
Ha megvannak az alapbeállítások, kelleni fog egy ’ruha’ a honlapodnak. A ruha ez esetben egy WordPress sablon lesz. A sablonok azok, amik a végső kinézetét megadják a weboldaladnak.
A sablonok között van ingyenes és fizetős vagyis prémium verzió is. Az elején ingyenes sablon is megteszi, később, amikor komolyabban szeretnél foglalkozni a blogoddal, akkor mindenképpen válts át egy fizetős sablonra. Rugalmasabbak és megbízhatóbbak, illetve válassz olyat, ahol van támogatás, ügyfélszolgálat. A fizetős sablonok a legtöbb esetben 45-50 dollártól már elérhetők. Itt találsz egy listát a szerintünk legjobb fizetős sablonokról.
Ha pedig az ingyenes sablonok mellett döntesz, akkor ebben az adatbázisban tudsz nézelődni: https://hu.wordpress.org/themes/
A Blog írása
Megvannak az alapok és a beállítások, jöhet a blog készítés WordPress segítségével. Írd meg hát az első bejegyzésed. Amint elkészültél az írással, a Vezérlőpult menüpontjai közül válaszd a ’Bejegyzés’ majd az ’Új hozzáadása’ alpontot. Itt tudod megadni a címet és berakni a szöveget, amit formázni is tudsz. Illesz be képeket, hogy minél színesebb legyen az oldal, de figyelj a méretekre. Ha túl sok a nagy méretű kép, lassítják majd az oldal betöltési sebességét, ami viszont kulcskérdés a sikerhez.
Keresőoptimalizálás
A keresőoptimalizálás az, amiről le kell modanod az ingyenes honlapok esetében. De ha megvan a saját WordPress honlapod, többé nem akadály, hogy ezt a nagyszerű eszközt beépítsd az online arzenálodba és minél népszerűbbé tedd a blogodat.
Mit jelent a keresőoptimalizálás?
A keresőoptimalizálást SEO-ként is szokták emlegetni, ami az angol kifejezés (Search Engine Optimization) rövidítése. Lényege, hogy meghatározd a honlapod témáját majd felkutasd azokat a kulcsszavakat, amik az adott témához kapcsolódnak. A kulcsszavak azokat a kifejezéseket jelentik, amit az emberek beírnak a keresőbe. Tehát a te dolgod bloggerként, hogy leginkább megválaszold a célközönséged kérdéseit.
Minél jobban lefeded a témádat a cikkeiddel és minél jobban megválaszolod a kérdéseket, annál előrébb kerülsz a Google találati listáján a releváns kifejezések beírása után. Minél előrébb szerepelsz a listán, annál több látogatód lesz.
A SEO visont több mint kulcsszókutatás, a honlapodnak technikai szempontból is jól kell szerepelni. Szerencsére, ha a blog készítés WordPress segítségével történik, a dolgod is könnyebb lesz. A WordPress honlapok ugyanis jól optimalizálhatók. Ehhez szükséged lesz egy bővítményre, az úgynevezett Yoast SEO-ra. A bővítmény ingyenes változata tökéletesen megfelel majd. Ha feltelepítetted, a Yoast segítséget ad minden bejegyzésed során: felhívja a figyelmed, hogy min érdemes még javítani, hogy a keresőoptimalizálás szempontjából javíts az aloldalon.
Nem szabad elfelejteni, hogy a SEO lassú folyamat. Általában 6 hónap után hoz jelentős javulásokat. Ha te csinálod, ingyen van. A keresőoptimalizálás viszont időigényes feladat, a legtöb vállalkozó kiadja ezt a munkát. SEO árakkal kapcsolatban itt nézelődhetsz.
Ha a keresőoptimalizálás témájában szeretnél többet olvasni, ajánlom figyelmedbe ezt a blogot. Itt a kulcsszókutatástól kezdve a technikai SEO-ig széles körben olvasgathatsz.
A blog készítés WordPress által nem nehezebb, mint a fenti pár lépés:
- Válassz egy domaint
- Vedd meg a tárhelyet
- Telepítsd fel a WordPresst
- Csináld meg az alapbeállításokat
- Válassz egy sablont
- Írd meg az első cikked
- Ne feledkezz el a keresőoptimalizálásról
Ha ezek megvannak, van egy saját honlapod, saját domain névvel és semmilyen ingyenes blogfelületnek nem vagy kiszolgáltatva. Innentől kezdve a siker csak rajtad múlik, az alapok adottak.
Sok sikert kívánok Neked a blogoláshoz!