A webáruházak száma az elmúlt 5-6 évben nagyon megnőtt. Nyilván egyre több fogyasztó használja az internetet a vásárlás elintézésére. A 2020-as év történései pedig továbberősítik ezt a tendenciát. Azok a boltok is áttérnek online eladásokra, akik eddig kizárólag az offline értékesítésben láttak értelmet. A leendő webshop tulajdonosok sokszor felteszik maguknak a kérdést, hogy lehetséges-e minőségi webáruház készítés WordPress segítségével. Röviden igen.
Nagyon sokan még mindig azért tiltakoznak a WordPress ellen, mert egy blogmotor és megpróbálnak meggyőzni, hogy mennyivel jobban jársz egy saját fejlesztésű honlappal. Csak amikor a végszámla kijön, az ember vakarhatja a fejét, hogy ‘kellett ez nekem’? Utána meg jöhetnek a fejlesztőknek fizetett havidíjak, csak mert egy apróságot meg akarsz változtatni vagy egy cikket fel akarsz tölteni a blog bejegyzések közé.
Ha egyedi fejlesztésű webáruházat akarsz, milliókba is kerülhet. Ezzel szemben, ha WordPress alapú webshopot készítesz, nem kell vagyonokat áldoznod rá.
Webáruház készítés WordPress bővítménnyel – a WooCommerce
A WooCommerce egy teljesen ingyenes WordPress bővítmény (plugin). Semmivel sem bonyolultabb, mint más plugin beüzemeltetése. A legtöbb bővítménnyel ellentétben viszont a WooCommerce plugin nagyot lép előre a honlapod funkcionalitását illetően. Ha bekapcsolod a bővítményt, a honlapod máris webáruházzá változik.
A WooCommerce bővítmény tényleg ingyenes. Viszont rengeteg extrára lehet majd szükséged. Ezek közül sok kiegészítő csak fizetős verzióban elérhető.
A legfontosabb funkciók azonban nem hiányoznak az ingyenes WooCommerce verzióból sem:
- Könnyű és gyors termékfelvitel
- Termékek rendezése kategóriák és címkék szerint
- Keresőbarát URL-ek kialakítása
- Termékkészlet kezelése
- Minden terméknek külön aloldal létrehozása és leírás készítése
- Minden termékhez készíthetsz termékvariánsokat
- Fizetési opciók kezelése (PayPal, utánvétes, előre utalásos)
- Kezelni tudod a szállítási módokat és zónákat
- Visszatérő vásárlók számára regisztrációs/email feliratkozási lehetőség
- Termékek értékelésének lehetősége
- Rendelések nyomonkövetése
- Kosár és pénztár funkció
- Automatikus e-mailek a rendelésről
A WooCommerce hivatalos kiegészítőinek listáját itt nézheted meg.
A WooCommerce előnyei
Az így készített webáruházak teljes egészében a WordPress-re épülnek vagyis megöröklik annak funkcióit. Azt pedig már tudjuk, hogy a WordPress honlapok nagyon sok előnnyel bírnak.
Ráadásul a WordPress miatt minőségi sablonok közül válogathatsz, nagyon jó bővítményekkel fejlesztheted tovább a honlapodat, a felhasználóbarát kezelőfelület is a tiéd komolyabb informatikai tudás nélkül. A legtöbb WordPress sablon ma már WooCommerce kompatibilis vagyis feltölthető rá a bővítmény és indíthatod a webáruházad. A sablon letöltése előtt viszont ezt mindenképpen ellenőrizd.
A bővítményt egyébként folyamatosan frissítik. Ezeket a frissítéseket pedig ingyenesen letöltheted.
Milyen webáruházakat lehet készíteni a WooCommerce bővítmény segítségével?
- fizikai termékeket lehet árulni
- letölthető infotermékeket vagy tanfolyamatoks is értékesíthetsz
Igazából mindenre alkalmas, amit tudsz az interneten árulni. A WordPress honlapodat pedig továbbra is mindenféle programozói tudás nélkül képes leszel kezelni.
WooCommerce és a keresőoptimalizálás
Az induló webáruházak nagyon nagy arányban elbuknak. Ez főleg azért van, mert elkészítenek akár méregdrága honlapokat, de utána nem foglalkoznak a keresőoptimalizálással. A kettőt nem lehet különválasztani. Ezért tökéletes választás egy WordPress alapú webáruház.
Vásárlás előtt a felhasználók általában nem konkrét termékekre keresnek rá, hanem termékkategórákra. Ezért a keresőoptimalizálás szempontjából nagyon fontos, hogy a kategória vagy gyűjtőoldalakat megfelelően lehessen optimalizálni. A legtöbb webáruház motorban viszont ezt a mai napig nem oldották meg és csak nagyon szűken lehet a termékeket kategorizálni.
A kategória oldalak létrehozása viszont a WordPress honlapok már beépített funkciója, ami a WooCommerce bővítmény telepítése után is természetesen megmarad. Gyakorlatilag bármilyen szempont szerint tudod kategorizálni a kínált termékeket. Ha a konkurenciád másféle webshop motort használ, akkor már előnybe kerülhetsz hozzá képest. A WordPress nagy előnye még, hogy használni tudod a Yoast SEO bővítményt. Ezzel minden egyes aloldaladat hatékonyan tudod keresőoptimalizálni.
A WooCommerce hátrányai
Bár én a WordPress alapú honlapok egyik legnagyobb támogatója vagyok, természetesen a WordPress webáruházaknak is megvannak a hátrányai. Nem lenne teljes a kép, ha ezeket nem említenénk meg.
A WooCommerce webáruházat olyan vállalkozóknak érdemes használniuk, akik legfeljebb 500-1000 terméket szeretnének árusítani. A termékeket egyenként vagy tömegesen is fel lehet tölteni. Az egyenkénti feltöltés a jobb megoldás, de sokezer terméknél már nem nagyon kivitelezhető. A tömeges feltöltést a WooCommerce-ben beépített modul vagy egyéb fizetős kiegészítők is meg tudják oldani. Azonban a termékek adatait összegyűjtő CSV vagy XML adattáblázat megfelelő összeállítása már egy tapasztalt fejlesztőt fog megkövetelni.
Ezen kívül pedig az is előfordulhat, hogy a WooCommerce vagy WordPress frissítése után néhány funkció nem működik megfelelően. Ezért minden frissítés előtt készíts biztonsági mentést.
Bár a WordPres eleinte csupán blog motor volt, mára egy komplex tartalomkezelő rendszerré fejlesztették. Bármilyen weboldalt készíthetsz vele, webáruházakat is beleértve. Így többé az sem kérdés, hogy a webáruház készítés WordPress segítségével megoldható. Sőt, ez az egyik legjobb választás ár-érték arányban.
Ha WordPress alapú webáruházat szeretnél készíteni, keress minket bátran: hello@shapewebstudio.com