Reszponzív weboldal készítés, Reszponzív honlap – Neked is kötelező

//

Szinte biztosan hallottad már a reszponzív honlapkészítés vagy reszponzív weboldal kifejezést. Hogy weboldaladnak mobilbarátnak kell lennie, ha versenyképes akar lenni a mai online piacon. Amikor a Mobilegeddon algoritmus frissítést beharangozták, rengeteg cég ugrott neki elképesztő gyorsasággal, hogy honlapját mobilbaráttá tegye, ám mégis sokan vannak még, akik nem váltottak. Vajon tényleg ennyire fontos a reszponzív weboldal készítés vagy egyszerűen egy eltúlzott riogatásról van szó?

Mit jelent a reszponzív honlap?

A kifejezés azt jelenti, hogy a honlap teljes elrendezése és a honlapon szereplő elemek mérete automatikusan igazodik a látogató képernyőjéhez. Legyen szó asztali számítógépről, tabletről vagy mobiltelefonról. A teljes honlap könnyen olvasható lesz, egyszerű navigációval jelenik meg.

A reszponzív weboldal előnyei

A reszponzív weboldalak előnye, hogy minden kijelzőn tökéletes böngészési élményt nyújt a felhasználóknak. A tartalom igazodik a képernyő méretéhez. Miért fontos ez? Mert az emberek különböző méretű okostelefonokat, táblagépeket vagy laptopokat használnak internetezéshez. Akár egy céges weboldalt nézegetnek, akár egy webáruházban szeretnének vásárolni, muszáj, hogy a tartalom olvasható legyen és az elrendezéssel se legyen gond.

Reszponzív weboldal és a keresőoptimalizálás

Közismert, hogy a Google körülbelül 200 tényezőt vesz figyelembe a weboldalak rangsorolásakor. A mobilbarát weboldalak kialakítása az első 5 tényező között van! Ráadásul 2016 novembere óta az algoritmus elsőként az adott honlap mobil verzióját tekinti meg. Ez megint csak nagyban befolyásolhatja weboldalad rangsorolását.  

A mobilbarát weblapok rangsorolása egyértelműen jobb, mint azoké, melyeket nem optimalizáltak ezekre az eszközökre. Egyszerűen muszáj megtenni azt, amit a Google ajánl, itt igazából nincs választási lehetőség. A Google szerint rendkívül fontos a mobilbarát weboldal készítése, hogy a weboldal a közönség számára tökéletesen látható legyen. A világon minden második ember rendelkezik mobiltelefonnal és a keresésekhez inkább ezt használják, mint hogy bekapcsolják asztali számítógépüket.

A reszponzív weboldal készítése egyenlő az alacsonyabb visszafordulási rátával

A visszafordulási ráta azt jelenti, hogy a honlapodra érkező látogatók hány százaléka hagyja el a weboldalad anélkül, hogy egy másik aloldalt megnézett volna.

Mikor ugorhat meg nagyon ez az arány? Többek között akkor, ha a weboldalad nem reszponzív. Nem illeszkedik a látogató képernyőjéhez, nehézkes a navigáció, nem lehet elolvasni a tartalmat, csak akkor, ha az ember össze-vissza nagyítgatja a képernyő egyes részeit. Ez idegesítő, sokat romlik általa a felhasználói élmény. Az olvasó is türelmetlen lesz, végül elhagyja a honlapodat.

A negatív élmény miatt az olvasó nem szenved tovább, nem nyit meg több oldalt, elkattint. Tehát romlik a visszafordulási arány.

A megoldás a reszponzív weboldal készítés, ami minden eszközön tökéletes felhasználói élményt biztosít. A látogató is nagyobb eséllyel válik ügyfeleddé.

A reszponzív honlapkészítés jobb konverziós arányokat is hoz

Mit jelent az a konverziós arány? A konverzió sok minden lehet, leginkább a weboldal céljától függ: lehet kapcsolatfelvétel, hírlevél feliratkozás, konkrét vásárlás vagy éttermek esetében például asztalfoglalás. A konverziós arány azt mutatja meg, hogy a honlap összes látogatója közül hánynál történt meg ez a konverzió. Ha nekem például van 100 látogatóm és 2 feliratkozik a hírlevelemre, akkor a konverziós arányom 2%.

Hogyan növeli a konverziós arányt egy reszponzív honlap? Ha nagyon jó felhasználói élményt biztosítasz a weboldaladdal, növeled a látogatóban a bizalmat és az elköteleződést. Ahogy egyre jobban bízik benned, újra és újra visszatér majd. Végül a bizalom a konverzióban is megmutatkozik majd.

A WordPress weboldalak mindig reszponzívak?

Amikor WordPress weboldalt készítesz, a használt sablon esetén mindig menj 100%-ra. Bizonyosodj meg róla, hogy a kiválsztott sablon tökéletesen illeszkedik minden eszköz képernyőjén.

Itt találod a 10 legjobb reszponzív WordPress sablonról szóló bejegyzésünket.

Hol tudom ellenőrizni, hogy weboldalam reszponzív-e?

A Google eszközén ezt könnyen ellenőrizni tudod.

Persze ezt manuálisan is meg tudod csinálni. Nézd meg a honlapodat mobilon, tableten, asztali gépen és rögtön látni fogod, hogyan néz ki a honlapod a különböző képernyőméreteken. De a következő tesztek azért ennél profibbak:

Mi fontos a reszponzív weboldal kialakításánál?

A mobilos verzió legyen gyors. A navigáció pedig legyen egyszerű és áttekinthető. Ezzel párhuzamosan megfelelő betűméretet és sorközt kell kiválasztani. A mobilos verzión ugyanis a túl kicsi és a túl nagy betűket is nehéz olvasni. Ha túl nagy betűméretet hagysz, egy-egy hosszabb szót külön sorokba töredezhet megfelelő elválasztás nélkül. Ez sajnos egyáltalán nem professszionális megoldás.

A CTA (call to action) gomb, amivel cselekvésre ösztönözzük a látogatót pedig ne legyen túl kicsi. Illeszkedjen a felhasználó ujjára.

Ha te is egy új reszponzív honlapot szeretnél magadnak készíttetni, ne várj tovább. Keress minket a hello@shapewebstudio.com email címen.