A saját webshop készítés sok időt és odafigyelést igényel. Sokan indítanak webáruházat és közel sem annyira könnyű, mint amilyennek kívülről látszik. Hatalmas mennyiségű munka.
Nem úgy kell rágondolni, mint egy passzív jövedelem forrásra. Mert messze nem az. Egy jól működő rendszert kell felépítened. És egyetlen célra kell fókuszálni: hogyan érj el minél nagyobb forgalmat vagyis bevételt. Mert nagy forgalmat kell csinálni ahhoz, hogy azt mondd, a webshop működtetése megéri.
De vajon mi kell ahhoz, hogy egy jól működő webshopot tudj létrehozni?
1. A termékek kiválasztása
A saját webshop készítés első lépése, hogy kiválaszd a termékeket, amiket árusítani szeretnél. Ez már alapos átgondolást igényel a tulajdonos részéről. Ez nem más, mint egy piackutatás – meg kell találni, hogy mire van igény. Ebben sokat fog segíteni a Google Ads kulcsszótervező eszköz. Ugyanis meg tudod nézni, hogy egy Google-be beírt kifejezésre hányan keresnek átlagosan egy-egy hónapban. Ezt hívjuk kulcsszókutatásnak. Így tudod meg, hogy hányan keresnek a kiválasztott termékkategóriára vagy termékre. Vagy hogy keresnek-e rá egyáltalán.
2. A saját webshop készítés következő lépése: Versenytárs elemzés
Mielőtt elindítod a saját webshopod, ne felejts el ránézni a konkurenciára. Versenytárs elemzést kell készítened, hogy ismerd a következő fontos információkat:
- milyen áron kínálja a konkurencia a termékeit
- van-e hírleveles feliratkoztatás a konkurenciánál
- használnak-e fizetett hirdetéseket
- mennyire aktívak a közösségi médiában
- mik a szállítási lehetőségek, visszafizetési feltételek
- mennyire használják ki a keresőoptimalizálást.
3. A termékek beszerzése
A saját webshop készítés fontos lépése, hogy dönts a termékek beszerzésének módjáról. Alapvetően négyféle módszer közül választhatsz:
- te magad készíted el a termékeket
- egy másik cég gyártja le őket
- nagykereskedelemben szerzed be őket
- dropshipping webáruházat készítesz: ennek az a lényege, hogy te, mint a webshop tulajdonosa nem tulajdonolod a termékeket. A webshopod csak közvetítő lesz az eladó és a vevő között.
4. Az árazás
A saját webshop készítés fontos mozzanata a termékek beárazása. Ha túl alacsonyak, nem lesz elég bevételed. Ha túl magasak, nem fogsz tudni eleget eladni, mert a versenytársak alámennek. Az árak meghatározásához számolnod kell a költségekkel: a honlap elkészítésének költsége, a tárhely és a domain név, a keresőoptimalizálás, a termékek beszerzése, az adók és egyéb reklámköltségek. Ha kezdő webshop tulajdonosként nem tudsz a már piacon lévő vállalkozók árai alá menni, akkor valami nagyon egyedit kell kínálnod, hogy az emberek tőled vásároljanak.
5. A domain név kiválasztása
A webáruház nevét vagyis a domain nevet nagyon ügyesen kell megválasztanod a saját websopod elkészítésekor. Legyen rövid, mert így könnyen megjegyzik a látogatók és sokkal nagyobb eséllyel térnek vissza később. Ugyanakkor célszerű úgy megválasztani a domain nevet, hogy tartalmazza a fő kulcsszavadat.
6. Saját webshop készítés – A honlap
Ha a webáruház készítésénél követnek el hibákat, utólag csak nagy költséggel lehet kijavítani. Ezért fontos, hogy megfelelő minőségben készítsék el a honlapodat.
Bátran ajánlom Neked a WordPress-t, ha honlapkészítésről van szó. A saját fejlesztésű honlap rengeteg pénzbe kerül és folyamatos támogatásra van szükséged. A bérelhető webáruházaknál pedig sok korlátba fogsz ütközni.
A WordPress-ről viszont ne gondold azt, hogy az csak egy blogmotor. A WooCommerce nevű bővítménnyel ugyanis egy tökéletes webáruházat tudsz majd felépíteni. Maga a bővítmény ingyenes, extra funkciókért kell fizetned. A WordPress mint tartalomkezelő rendszer sem kerül pénzbe. Tehát a honlap elkészítése után az összköltséged marad a domain név és tárhely éves költsége.
Ahhoz, hogy sikeres legyen az interneten, egy webáruház esetében az egyik legfontosabb szempont, hogy mennyire rugalmasan lehet kezelni a ketegória oldalakat. Az emberek ugyanis kategóriákra keresnek rá, nem pedig konkrét termékekre, amikor vásárolni akarnak. A WooCommerce bővítmény legnagyobb előnye pedig az, hogy annyi szempontból tudsz kategorizálni, amennyire az adott témában keresés van.
A WordPress további előnyeiről ebben a cikkben tudsz bővebben olvasni.
Mennyi időbe telik egy profi webáruház készítés? Egy webshop általában 2-4 hét alatt készül el.
Mire kell mégfigyelni egy profi webshop elkészítése során? A design legyen rendezett, átlátható és modern. Az adminisztrációs felületet pedig tudja könnyen kezelni a tulajdonos. Erre nagy szükség lesz a termékfeltöltések során.
7. Saját webshop készítés – a megfelelő termékfotók
Mi a (talán egyetlen) hátránya a webshopoknak a valós boltokkal szemben? Nem tudják kézbevenni, felpróbálni a termékeket a megrendelők. Ezért nagyon jó minőségű képeket kell csinálni, de ezeknek teljesen összhangban kell lenniük a valósággal. Nem csalódhat a vásárló, amikor kézbekapja a rendelését. Készíts jó minőségű képeket, amik zoomolhatók.
8. Keresőoptimalizálás
Egy profi webáruház elkészítése során figyelni kell a keresőbarát felépítésre. Webshopról van szó, tehát az ügyfeleid csak az interneten keresztül fognak megtalálni.
Akármilyen terméket árulsz, biztos lehetsz benne, hogy lesz versenytársad a piacon. Egyetlen módon győzheted le őket hosszú távon: a keresőoptimalizálás segítségével. A keresőoptimalizálás lényege, hogy minél jobb pozícióban szerepelj a Google-ben, amikor a potenciális vásárlók beírják a keresőbe azokat a termékeket, amiket te kínálsz. Ha a találati lista sokadik oldalán vagy, senki nem fogja megtalálni a webshopodat és nem lesznek vásárlóid.
A webáruházadat érdemes olyan honlapkészítő céggel elkészíttetned, akik már jártasak a keresőoptimalizálásban. Az alap technikai SEO beállításokat még a honlapkészítéskor megcsinálják. Ráadásul ilyenkor már rögtön rendelhetsz egy kulcsszókutatást is, hogy a honlap tartalmát az eredményeknek megfelelően készítsd el.
Nagyon sok webshop indul Magyarországon és nagyon sok elég gyenge eredményeket produkál. Mert rengeteget kell dolgozni vele. Meg kell találnod, hogy ki a célpiacod és milyen árukra van szüksége. Foglalkozni kell a beszerzéssel, a raktározással és árazással, a pörgő piaccal. Foglalkozni kell a kiszállítással. Egy tökéletes gépezetként kell működnie.
Ha webshopot szeretnél indítani és WordPress alapú honlapra van szükséged, keress minket bátran. A SEO alap beállításokat megcsináljuk, kulcsszókutatást is rendelhetsz tőlünk, illetve ezen túl is szívesen bevezetünk a keresőoptimalizálás világába.